Dornova metoda

Dornova metoda je jemná manuální terapie, při které dochází k návratu obratlů a dalších kloubů do správné polohy. Děje se tak za aktivní účasti nejen terapeuta, ale také ošetřovaného. Ten provádí volný pohyb nohou či rukou podle instrukcí terapeuta, který zároveň působí přímo v místě vykloubení. Tlakem palce na obratle páteře se současně bezpečně uvolňují blokády v tkáních a toku energie. Následkem Dornovy terapie dochází k uvolnění nejen fyzických, ale i psychických blokád, které jsou nejčastější příčinou vzniku disharmonie v proudění energie, která se projeví v nedostatečném zásobení živinami, chybnými informacemi a váznoucí detoxikací v orgánech, tkáních a konečně v samotných buňkách.
dornova metoda

Dornova metoda je tedy terapií celostní, protože respektuje člověka ve všech úrovních, a proto se také ve všech úrovních projeví její účinek. Většinou stačí jedno či dvě komplexní ošetření. Po prvním je bezpodmínečně nutné dodržet pokyny terapeuta a provádět denně jednoduché cviky na udržení správného postavení kyčelních kloubů, aby měl organismus pro období přeprogramování chyb dostatečný impuls. Dostanete návod na samostatné cvičení a domluvíte s terapeutem kontrolní vyšetření, po kterém už většinou další nepotřebujete. Jednoduché cviky, hlavně tzv. „ručníkovou metodu“ je vhodné provádět preventivně denně a v případě např. dlouhé jízdy autem i mimo pravidelný čas. Nejlépe stane-li se pro nás stejným návykem, jako třeba čištění zubů.Kontraindikace Dornovy metody:

-Osteoporóza v pokročilém stadiu Akutní zánět – počkáme, až odezní Artróza 4.stupně
(u 3.stupně s omezením)

- Bechtěrevova nemoc Rakovina – v průběhu léčby chemoterapií, ozařováním

- Revmatoidní artritida – s omezením Umělý kloub či obratel, zničená ploténka – těmto místům se vyhneme

- Operace plotének a kloubů – opatrně nejdříve za 4 týdny po zákroku

- Zlomeniny – až po úplném zahojení

- Výhřez ploténky – až po odeznění akutního stavu Úraz nebo pád –až po 6-ti týdnech

- Těhotenství – s omezením na srovnání délky končetin

Ideálním doplňkem Dornovy terapie je (kromě reflexní masáže plosek nohou a baňkování) Breussova masáž, která je vhodná i jako samostatná terapie v případě, že z nějakého výše zmíněného důvodu nelze provést ošetření podle Dorna. Při zvlášť bolestivých potížích, jako je ischialgie nebo „houser“, je tato masáž většinou jedinou terapií, kterou pacient snese. Breussova masáž Jmenuje se podle svého stvořitele, přírodního léčitele, pana Rudolfa Breusse z Rakouska. Breussova masáž so obvykle používá na závěr Dornovy terapie, jako příjemné zakončení a doladění. Můžeme ale využít jejích účinků i na začátku, potřebujeme-li uvolnit příliš napjaté svalstvo. Posunuté hrudní či bederní obratle mohou při ní být často bezbolestně uvedeny do správné polohy. Ošetřuje se při ní lehkými tahy přímo páteř a meridián močového měchýře, čímž působíme uvolnění energetických bloků a snižujeme napětí jak ve fyzické, tak v duševní úrovni. Pro obě terapie je charakteristickým prostředkem třezalkový olej, který zahřátím během jemné masáže prostupuje až k meziobratlovým ploténkám a usnadňuje jejich regeneraci. Lze jej využít např. i při krevních výronech, ischiatu, spáleninách,… Breussova masáž je zároveň relaxací, kdy se můžete zaposlouchat do příjemné hudby a nechat se na chvilku třeba i přemoci spánkem. Dovolte svému organismu načerpat sílu a získat zpět ztracenou rovnováhu. Možné průvodní jevy po ošetření Dornovou metodou: Průjem, zvracení Pocit nerovného stání Praskání v kloubech Vyhrocené emoce (deprese, apatie, euforie) Bolesti svalů Přechodné a krátkodobé zhoršení potíží Přechodný a krátkodobý vznik potíží nových Bolesti hlavy.


dornova-metoda

© 2016 Monikakoleckarova.cz

obalymancik.cz|gastronerez.eu|stolarstvistolfa.cz|avalon-uh.cz
pila